W III RZECZYPOSPOLITEJ
(1990 – obecnie )
W okresie III RP społeczność żydowska we Wrocławiu przeżywa renesans, odbudowując swoje instytucje, promując kulturę i edukację oraz angażując się w dialog międzykulturowy. Dzięki tym działaniom Wrocław staje się ważnym ośrodkiem życia żydowskiego w Polsce, zachowującym pamięć o przeszłości i patrzącym w przyszłość z nadzieją na dalszy rozwój.
Odbudowa
Zwycięstwo NSZZ Solidarności nad komunizmem w 1989 roku przyniosło odrodzenie suwerennej i demokratycznej Polski. Przyczynili się do tego walnie także polscy Żydzi i Polacy pochodzenia żydowskiego. Odzyskana wolność słowa i organizowania się pozwoliły na stopniową, choć trudną, odbudowę żydowskiej społeczności wyznaniowej i kulturalnej w Polsce.
Z inicjatywy grupy młodych Żydów z Jerzym Kichlerem na czele w 1993 roku powstała Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu. Do 43 Żydów – członków jej poprzedniczki, wrocławskiej Kongregacji Wyznania Mojżeszowego – dołączyli nowi, odnajdujący swą żydowską tożsamość. Dziś Gmina (od 2006 roku Oddział Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP we Wrocławiu) liczy 327 członków.
Synagoga pod Białym Bocianem
24 września 1995 w murach kompletnie zdewastowanej Synagogi Pod Białym Bocianem 400 osób uczestniczyło w pierwszym od lat nabożeństwie z okazji święta Rosz ha-Szana. Wówczas też po raz pierwszy zaśpiewał Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.
Dzięki staraniom Gminy i przy wsparciu wrocławskiego metropolity kardynała Henryka Gulbinowicza i Ministerstwa Kultury, 10 kwietnia 1996 roku Synagoga Pod Białym Bocianem wróciła do prawowitych właścicieli.
Odrodzona gmina
Pierwszymi rabinami odrodzonej Gminy byli pochodzący z USA i reprezentujący konserwatywny judaizm Aron Hoffberg (2000 – 2001) i Ivan Caine (2002 – 2003), od 2006 Żydom Wrocławia i Śląska przewodzi pochodzący ze Szwecji ortodoksyjny rabin Icchak Rapoport. Jego również wspiera nestor wrocławskich Żydów, kantor Dawid Ringel, który we Wrocławiu mieszka od 1945 r.
Działalnością Gminy (a od 2006 Oddziału ZGWŻ w RP) kierowali kolejno przewodniczący: Jerzy Kichler, Ignacy Einhorn, Karol Lewkowicz, a obecnie Józef Kożuch. Gmina dba m.in. o organizację nabożeństw szabatowych, świąt żydowskich, funkcjonowanie koszernej stołówki, pomoc osobom starszym i chorym oraz zapewnienie pochówków z wymogami judaizmu na cmentarzu żydowskim. Wspólnie z American Jewish Joint Distribution Committee, gmina organizuje działalność szkółki niedzielnej i klubu młodzieżowego. Gmina uczestniczy we współpracy miedzywyznaniowej w ramach tzw. Dzielnicy Czterech Świątyń, gdzie Żydzi współpracują w duchu wzajemnego szacunku ze swymi katolickimi, protestanckimi i prawosławnymi sąsiadami. Od 1946 roku funkcjonuje nieprzerwanie Gmina Wyznaniowa Żydowska w Legnicy, posiadająca własny dom modlitwy i koszerną stołówkę
Życie społeczne i kulturalne
Pierwszymi rabinami odrodzonej Gminy byli pochodzący z USA i reprezentujący konserwatywny judaizm Aron Hoffberg (2000 – 2001) i Ivan Caine (2002 – 2003), od 2006 Żydom Wrocławia i Śląska przewodzi pochodzący ze Szwecji ortodoksyjny rabin Icchak Rapoport. Jego również wspiera nestor wrocławskich Żydów, kantor Dawid Ringel, który we Wrocławiu mieszka od 1945 r.
Działalnością Gminy (a od 2006 Oddziału ZGWŻ w RP) kierowali kolejno przewodniczący: Jerzy Kichler, Ignacy Einhorn, Karol Lewkowicz, a obecnie Józef Kożuch. Gmina dba m.in. o organizację nabożeństw szabatowych, świąt żydowskich, funkcjonowanie koszernej stołówki, pomoc osobom starszym i chorym oraz zapewnienie pochówków z wymogami judaizmu na cmentarzu żydowskim. Wspólnie z American Jewish Joint Distribution Committee, gmina organizuje działalność szkółki niedzielnej i klubu młodzieżowego. Gmina uczestniczy we współpracy miedzywyznaniowej w ramach tzw. Dzielnicy Czterech Świątyń, gdzie Żydzi współpracują w duchu wzajemnego szacunku ze swymi katolickimi, protestanckimi i prawosławnymi sąsiadami. Od 1946 roku funkcjonuje nieprzerwanie Gmina Wyznaniowa Żydowska w Legnicy, posiadająca własny dom modlitwy i koszerną stołówkę.