O projekcie

Wystawa pt.: Historia Odzyskana – życie żydowskie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku po raz pierwszy została zaprezentowana 6 maja 2010 roku w nowo odrestaurowanej Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Otwarcie wystawy było częścią wydarzeń wieńczących pierwszy etap projektu przywrócenia wrocławskiej społeczności budynku synagogi jako Centrum Edukacji i Kultury Żydowskiej.

Wystawa w klasycznym, stacjonarnym układzie (plansze, katalog, strona www), obrazuje prawie 900-letnią historię Żydów w tej części Europy. Stanowi zapis ich życia od czasów średniowiecznego Wrocławia, poprzez niemiecko-żydowskie oświecenie i totalne unicestwienie pod rządami nazistów, powojenny komunizm aż po dzisiejsze czasy w demokratycznej Polsce. Jest historią żydowskiej społeczności oraz jej wybitnych przedstawicieli, która wywarła znaczący wpływ na region i cały świat. Historię Odzyskaną oglądamy od 6 maja 2010 roku, czyli od inauguracji działalności odrestaurowanej Synagogi Pod Białym Bocianem, po dzień dzisiejszy. Stanowi ona stały element wielu ekspozycji. Dzięki wystawie odrestaurowana synagoga stała się symbolem odrodzenia i nadziei na przyszłość. 

Czasy i okoliczności się zmieniają. Również i czas prezentacji wystawy – w tak ważnym historycznie miejscu – się kończy. Nowe technologie mobilizują nas do zmiany formy prezentacji, jednocześnie istotnie ułatwiają społeczeństwu szeroki dostęp do naszego wspólnego europejskiego dziedzictwa i nadają wystawie ogólnodostępny charakter, wzmacniając jej funkcje edukacyjne. 

Odnowiony projekt Historii Odzyskanej to podróż multimedialna po archiwach prezentujących wydarzenia i postaci. To chronologiczny zapis historii żydowskiej społeczności na Dolnym Śląsku, prezentujący ją bez nachalnej narracji politycznej czy światopoglądowej.  To faktografia naszego wspólnego europejskiego dziedzictwa z cyfrowym dostępem do archiwów, zdjęć, opracowań, podcastów.  To swoista lekcja historii i nauki o społeczeństwie dla nas wszystkich.

Historia Odzyskana składa się 10 odsłon zdefiniowanych przez Fundację Bente Kahan okresów historycznych uzupełnionych o dwa rozdziały: POSTACI i WYDARZENIA. Pokazują one, jak historia grupy społecznej stanowi jedność z historią regionu, jak wiele znaczy dla jego rozwoju i prosperity. Nawet ciemne karty historii nie są w stanie tego przyćmić. Wystawa uczy nas, że możemy być dumni z naszego dziedzictwa, a jednocześnie krytyczni wobec ciemnych kart wspólnej historii i tragicznych aktualnych wydarzeń. Może nam pomóc w spokojnej rozmowie i rozwiązywaniu problemów dla „…lepszej przyszłości”.

Realizatorzy projektu „HISTORIA ODZYSKANA”

 

Realizatorzy projektu „HISTORIA ODZYSKANA”

 

Manager projektu:

Marek Mielczarek

 

Wybór materiałów, teksty:

Łukasz Migniewicz

 

Edycja materiałów:

Beata Mazurek, Jolanta Wróblewska

 

Komitet redakcyjny:

Bente Kahan (przewodnicząca Komitetu), Agnieszka Imiela-Sikora, Beata Mazurek, Marek Mielczarek, Jolanta Wróblewska, Aleksander Gleichgewicht

 

Projekt graficzny i architektura strony:

Aleksandra Lubos-Zadroż i Patrycja Wojda (Vidifilm)

 

Realizacja strony internetowej:

Jakub Wieczorek

Wykorzystano materiały opracowane przez poniższych twórców wystawy Historia Odzyskana prezentowanej 2010-2024 w Synagodze pod Białym Bocianem.

Manager projektu: Bente Kahan

Kurator: Yoav Rossano

Scenograf, konsultant artystyczny, illustrator: Helge Hoff Monsen

Konsultacja naukowa: Marcin Wodzinski

Historycy: Anna Nowak, Agata Rybińska, Bartosz Stawiarski

Tekst i redakcja: Marek Girulski, Maciej Wełyczko, Aleksander Gleichgewicht

Projekt graficzny: Beata Oberc-Niemczyk, Tomasz Ostaszewski

Tłumaczenia: Michael Bryś, Kuba Gleichgewicht, Weronika Gołębiewicz, Dahlia Luxemburg,

Ada Mitas, Ewa Pańczak, Barbara Pendzich, Barbara Royle, Robin Royle, Ole Jakob Sparre

Asystenci projektu: Katarzyna Białończyk, Dominika Arendt-Wittchen

Koordynatorzy: Michael Bryś, Barbara Pendzich

Strona internetowa: Michael Bryś

Fotograf: Mirosław Emil Koch

Konsultant administracyjny: Grażyna Kania-Misiak

Projekt współfinansowany przez Gminę Wrocław: www.wroclaw.pl