O fundacji
Misją Fundacji Bente Kahan jest propagowanie idei wzajemnego szacunku oraz praw człowieka, z perspektywy tragicznych doświadczeń europejskich Żydów w czasie II Wojny Światowej.
Fundacja Bente Kahan, założona w 2006 roku, w celu przywracania świetności dziedzictwa żydowskiego, była odpowiedzialne za odrestaurowanie Synagogi Pod Białym Bocianem (2010), szulu/ małej synagogi (2015), mykwy/ łaźni rytualnej (2018) i Centrum Edukacyjnego zlokalizowanego w piwnicy synagogi. Dodatkowo, w 2017 roku, FBK przeprowadziła wykopaliska archeologiczne na terenie wybudowanej w 1872 roku Nowej Synagogi (zniszczonej podczas nocy kryształowej 9 listopada 1938 roku). Przed zburzeniem mogła ona pomieścić 2000 wiernych.
W tym roku (2023) zostały przeprowadzone badania archeologiczne w podziemiach Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie odkryto pozostałości XIII lub XIV-wiecznej synagogi oraz najprawdopodobniej mykwy/ rytualnej łaźni.
Do niedawna FBK prowadziła także Centrum Edukacji i Kultury Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem (2006-2022), gdzie wyprodukowała wiele przedstawień, koncertów, nagrań, konferencji, publikacji oraz wystaw historycznych i artystycznych, wiele z nich w ramach projektu “Dni Wzajemnego Szacunku”
Obecnie fundacja wykorzystuje nowe technologie, żeby szerzej docierać do odbiorców w Polsce i za granicą. Wśród wielu realizowanych projektów należy wymienić Historię Odzyskaną, przywracającą żydowskie dziedzictwo Wrocławia i Dolnego Śląska, Naukę o Holokauście dla lepszej przyszłości we współpracy z wrocławskimi edukatorami oraz Nieukończone życia – multimedialny projekt prezentujący żydowskich artystów Europy, zgładzonych w czasie Holokaustu, który jest teraz pokazywany w formie wystawy w różnych krajach Europy, jak również we wrocławskich szkołach.
Projekty realizowane przez FBK są dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.
www.fbk.org.pl
